VOM MATTHIASBERG PUBLICATIONS

March 2007 Leonberger breed overview by Monika Nyitrai

ORIGINAL EXTENDED VERSION (in Hungarian)

***

"A kutya" 2007. márciusi szám - Leonbergi fajtaismertetõ

Írta: Nyitrai Monika

EREDETI, TELJES VERZIÓ

Cover

LEONBERGI FAJTAISMERTETÕ

Tengernyi aranyló szõr, hatalmas, mégis elegáns termet, erõteljes, nemes vonalú fej, kiegyensúlyozott természet. Szívdobogtatóan vonzó tulajdonságok, melyek ellenállhatatlanná teszik a leonbergit.

Leo baba

Fajtatörténet

Heinrich Essig (1808-1889), Leonberg városi tanácsosa a város címerállatához, az oroszlánhoz hasonlatos kutyát álmodott meg. Egyéb fajtákban már bizonyított tenyésztõi tehetségéhez gyakorlatias üzleti szellem párosult; így emelkedtek kutyái a kor egyik legkeresettebb - és legdrágább - fajtái közé.
Az alapokat nagyon erõs, fekete-fehér újfundlandi (ma landseerként azonosítható) szuka, és nagy, hosszú szõrû bernáthegyi kan képezte. 4 generáció után új bernáthegyi kan stabilizálta a nagyságot. Mivel minél világosabb kutyát szeretett volna, a pireneusi hegyikutya került a vérvonalba. Viselkedésben elsõdleges elvárás a porták és jószágok tökéletes védelme, azonban ok nélkül nem mutathatott agresszivitást. A csodálatos küllem mellett ez a jó természet, és az, hogy nem nyáladzik, igen kedvelt kísérõ kutyává tették.
1870-ben osztrák újság számolt be Erzsébet császárnõ sétájáról a Práterben ragyogó-ezüstfehér, barna lelógó fülû, az újfundlandinál magasabb és erõsebb kutyáról, mely 1400 ezüstguldenbe került. 1873-ban már 374 leonbergi került külföldre. Angliában Wales hercege, Franciaországban III. Napóleon, Olaszországban Umberto király és Garibaldi (jóval késõbb Adamo) népszerûsítette, de Bismarck, Friedrich von Baden nagyherceg, Richard Wagner, és Carl Orff rajongása is ismertté tették.
Essig halála után több klub is alakult (1895-ben a Nemzetközi Leonbergi Klub, 1901-ben a Nemzeti Leonbergi Klub, 1908-ban Leonbergi Klub). Az 1922. május 2-án Leonbergben megalakult klubban származási anyakönyvet vezettek, és 1924-ben elkezdtek nyomtatni egy a fajtára specializálódott szaklapot is.
A két világháború alatt az állomány csaknem teljesen megsemmisült. 1935-ben 87, 1945-ben 22, 1946-ban már csak 17 leonberger kölyök született.
A tenyésztés újbóli fellendülése az 1948. június 10-én megalakult, máig is mûködõ Leonbergi Kutyák Német Klubjának köszönhetõ (DCLH), mely a VDH és az FCI tagja. Székhelye Leonberg (Stuttgarttól 15 km-re). Egy évvel késõbb az FCI elismerte a fajtát.

A leonberger FCI standard száma: 145. /2002. 09. 20./
2. csoport - pincsek és schnauzerek, molosszusok és svájci pásztorkutyák
2. 2 szekció - molosszusok, hegyikutyák, munkavizsga nélkül
Felhasználási kör: házõrzõ-, kísérõ- és családi kutya

Az érvényes originál standard publikációjának dátuma: 1996. 01. 04.
1975. szeptember 27-én alakult meg a Nemzetközi Unio a Leonberger Kutyákért, (Nemzetközi Leonberger Unió) mely a különbözõ nemzeti klubok tevékenységét fogja össze.

3 gyerek 3 kolyok
Fotó: DogStar

Megjelenés

Németország legnagyobb testû hegyikutyája lévén hatalmas termet, dús szõrzet, erõs, izmos felépítés jellemzi. Harmonikus arányainak köszönhetõen kimondottan elegáns. Összbenyomásában tükrözõdik az a higgadt magabiztosság, kiegyensúlyozottság, mely zaj iránti érzéketlenséggel párosulva rendkívül kellemes, félelmet nem ismerõ kísérõ kutyává is teszi. Nem gyáva, nem agresszív, könnyen és szívesen tanul. Remek az emlékezõtehetsége.
A bimorfizmus fajtajelleg a leonberginél; a kanok látványosan erõteljesebbek. A két nem közötti különbség csonterõben, nagyságban szembetûnõ.

Feje nagysága ellenére szépen formázott, homlokránc nélküli, közepes stoppal. Sosem besüllyedõ, hegyesen végzõdõ, hanem egyenletesen széles orrháttal, mely gyengén domború (kosorr). A fang aránya a fejtetõhöz 1:1. Az orrtükör, a feszes ajkak, a maszk színében mindenkor meghatározó a fekete szín.
Szeme világosbarnától lehetõleg sötétbarnáig, ovális, nem mélyen fekvõ, vagy elõreugró, egymáshoz se túl közel, se túl messze álló, feszes szemhéjú (a kötõszövet nem látható, a szemfehér nem vöröses színû).

Fiatal szuka
Fiatal szuka portré (fotó: Varga Gábor)


Az állkapocs erõteljes, tökéletes, szabályos és teljes ollóharapással (a felsõ fogsor térköz nélkül zárul az alsóra), a fogak függõlegesen állnak, 42 egészséges, a fogképletnek megfelelõ foggal (az M3 hiánya tolerált, fogóharapás megengedhetõ). A német klub dupla M3 hiánynál évi ötszöri alkalomban limitálja a kannal a fedezés lehetõségét. Az alsó állkapocsban a szemfogaknál nincs semmi beszûkülés.


Fej
Svéd kan portré (fotó: Petra Junehall)

Fülei magasan és nem szélesen hátul tûzöttek, középnagyok, feszesen lógók, húsosak. (Fantasztikusan jó simogatni.)
Eleganciáját a lágy ívben törés nélkül a marba átmenõ, inkább hosszúkás, mint tömzsi nyak vonala is kiemeli (a gégénél a bõr nem lóg).
Marmagassága a törzshosszúsághoz 9:10 arányú, a mar kidolgozott, kifejezett, különösen a kanoknál. Háta feszes, egyenes, széles. Az ágyék széles, erõs, jól izmolt. Alsó oldalvonala csak enyhén felhúzott. A far széles, viszonylag hosszú, lágyan lekerekített, folyamatosan megy át a farktõbe, semmi esetre sem túlépített.
A marmagasság kanoknál 72-80 cm, ajánlott középmérték 76 cm. Szukáknál 65-75 cm, ajánlott középmérték 70 cm. (1996-ig a kanok marmagassága 80 cm-tõl indult, felsõ határ nélkül!)
A mellkas széles, mély, legalább könyökmagasságig érõ, nem túl hordóalakú, inkább ovális. A mellkas mélysége közelítse a marmagasság felét.

Oroszlánsárga fiatal szuka
Oroszlánsárga fiatal szuka

A farok nagyon gazdagon szõrözött, állásban egyenesen lóg, mozgásban is csak enyhén felgörbített, lehetõleg nem a hátvonal meghosszabbításán felül hordott.

Végtagok: nagyon erõsek, különösen a kanoknál.
Elülsõ végtagok:
A lábak egyenesek, párhuzamosak, és nem szûken állóak. A váll/felkar hosszú, ferdén elhelyezkedõ, egymással nem túl tompaszöget képezõ, jól izmolt. Könyökkel összesimuló. A lábak középsõ része erõs, szilárd, elölrõl nézve egyenes, oldalról közel függõleges.
Mancsok egyenes állásúak, gömbölydedek, zártak, az ujjak jól domborodnak (macskamancs), az ujjpárnák feketék.
Hátulsó végtagok:
A láb hátulról nézve párhuzamos állású, nem túl szûk. A csánk és a mancsok sem kifelé, sem befelé nem fordulnak. (A fattyúkörmöket a 2002-es standard-változtatásig el kellett távolítani.)
Járásmód: tért ölelõ, egyenletes mozgás minden járásmódban, határozott elõrelépés és jó lendület. Lépésben és ügetésben, elölrõl és hátulról nézve, egyenes vonalú végtagvezetés.

Szõrzet:
Minõség:
Középpuhától a durváig, bõségesen hosszú, testhez simuló, választék nélkül. A jó aljszõrzet ellenére a test körvonalait mindenhol felismerhetõen hagyja. Sima, a gyengén hullámos még megengedett, a nyaknál és a mellkasnál - különösen a kanoknál - sörényt képez. A mellsõ lábak határozottan szõrözöttek, a hátsó lábakon kifejezett gatya.
Színek:
Oroszlánsárga, vörös, vörösesbarna, még a homokszínû is (fakósárga, krémszínû) és ezek minden kombinációja, mindenkor fekete maszkkal. Fekete szõrvég megengedett, de a kutya alapszínére a fekete nem lehet meghatározó. Az alapszín kivilágosodásai a farok alsó részén, a nyaki fodornál, a mellsõ láb zászlóin és a gatyán nem lehetnek olyan határozottak, hogy az alapszínnel való harmóniát zavarnák. Kis fehér mellfolt, vékony mellcsík és fehér szõr az ujjaknál tolerált.

Fiatal kan
Fiatal kan (fotó Annika Ericksson)

A standard szerinti leonbergi nagyban eltér a színezet és a méret tekintetében a 150 évvel ezelõtti példányoktól. Ma a leonberger egy kitûnõ családi kutya, amely modern életünk minden igényének megfelel.
Jelenleg a tenyésztésbõl kizáró hibák a következõk:
Gyáva és agresszív kutyák.
Kutyák erõs anatómiai hibával. Pl.: kifejezett tehénállás, kifejezett pontyhát, erõsen süllyedt hát, a mellsõ mancsok extrém kicsavarodása, teljesen elégtelen szögellés vállnál, könyöknél, térdnél vagy csánknál.
Barna orrtükör. Az ajakszélek nagyon erõs pigmentvesztése.
Kevesebb fog (kivéve M3), elõreharapás vagy hátraharapás, egyéb harapáshiba.
Barna szín nélküli szemek. Entropium, ektropium.
Erõsen gyûrûs farok, vagy túl magasan gyûrûzõ farok.
Barna ujjpárnák.
Göndör vagy erõsen hullámos szõr.
Színhibák (barna, barna orral és barna ujjpárnákkal, black & tan, fekete, ezüst, vadszínû szõr).
A maszk teljes hiánya.
Túl sok fehér szín (a lábujjaktól a lábközépbe érõ, tenyérnagyságnál nagyobb mellfolt, fehér szín egyéb helyeken).

Leo gyerekekkel
Fotó: DogStar

 

Leonbergben a 2005-ös Nemzetközi Tenyészbíró ülés eredményeként a résztvevõ speciálbírók a következõ határozattal zártak:

Az elkövetkezendõévekben a leonbergi kutyák bírálatánál különös figyelemmel lesznek az erõteljes testre, kiváltképpen a (mérhetõen) megfelelõ mellkas szélességre és mellkas mélységre, kidolgozott csonterõre, korrekt faroktartásra állásban és mozgásban, az érezhetõen jobb szögelésekre az elülsõés hátulsó végtagoknál.
A szeminárium alatt megállapodtak, hogy a fejarányoknak jobbnak kell lenniük, és hogy a fej nagyon fontos a korrekt típus és benyomás elérésében.


Külföldi érdekességek

Németország
Praktikus megoldások a törzskönyvezésben:
- a teljes alom feltüntetése névvel, tkv-i számmal
- diszpláziastátusz és színkódolás feltüntetése
A színkód 3 számjegybõl áll.
Az elsõ az alap szõrszín (1: oroszlánsárga, 2: vörösesbarna, 3: homokszín)
A második a maszk erõsségét mutatja (1: mélyfekete, 2: fekete, 3: sötét (áttört), 4: maszk nélküli)
A harmadik a fekete szõrvégek mennyiségét jelöli (1: nincs fekete szõrvég, 2: kevés fekete szõrvég, 3: sok fekete szõrvég, 4: nagyon sok fekete szõrvég)
Fentiek a tenyészvizsgán kerülnek megállapításra, betöltött 18 hónap után, ahol javaslatok, és megkötések is kerülhetnek az értékelõ lapra. Itt kerül megállapításra a "szemszín-kulcs" is (01: sötétbarna, 02: középbarna, 03: világosbarna, 04: barna szín nélküli szemek, 05: eltérõ szemszín)
Másik praktikum a foglap, melyet betöltött 8 hónap után lehet kiállíttatni, aláíratni 3 speciálbíróval, így baleset után is igazolható az eredeti, örökölt állapot.
Ellenõrzések után, 8-9 hetesen vihetõk el a kölykök. Évente egy alma lehet az anyakutyának.

USA
A klubban pajzsmirigy-mûködést is ellenõriznek, vérmintát kérnek a gén-bázishoz. (Egyre több az allergiás kutya.) A HD mellett a szív és szemtesztek is fontosak.
Külföldi kutya csak akkor honosítható, kap saját számot (mely a késõbbiekben életre szóló kiállítási startszám is), ha a szülõk három generációra visszamenõleg teljesen diszpláziamentesek. Létrehozták az ivartalanítottak osztályát, így az is élvezheti a kiállítások izgalmát, akinek nem tenyészthetõ a kutyája.
"Leonberger rescue" rendszer mûködik államonként, ill. két v. több államra összevontan, szervezetten keresik a talált/megmentett kutyáknak a jó helyet.

Anglia
A karantén miatt nehéz volt felépíteni az állományt. A Cruftson szívesen veszik, ha tenyésztõ vezeti a tökéletesen felkészített kutyát. Ez mintegy garancia a bíró számára, hogy ép, és egészséges vérvonalú kutya van a körben. Mint minden más kutyafajtánál, a tartás színvonalára nagyon gondosan figyelnek.

Ausztria
A klub évtizedek óta korrekten mûködik. Utódellenõrzéssel, alomelfogadási protokollal, a kölyköket 11 hetes korban lehet elvinni.
A 2001-es tenyésztési szabályzat szerint a P1 és M3 hiánya tolerált, a megkötés, hogy a párnak teljes fogazatúnak kell lennie. Ektrópium és entrópium a szülõknél B törzskönyvezést von maga után. Ugyanez vonatkozik a színhibás egyedek utódaira is. Láthatóan beteg utódokat hozó alom után, ha a tenyésztõ megismétli a párosítást, véglegesen visszavonják a kennelnevet.

Olaszország
Nagy múltú klub fogja össze a kutyásokat. Fontos a tökéletes felsõ vonal, és mozgás, lehetõleg sárga színnel, erõs maszkkal. Az egyik legszigorúbb tenyésztési szabályzatot hozták létre. Fentieken kívül csak teljes szõrben lévõ, nagyon ápolt, elegáns megjelenésû kutyáknak van esélyük a gyõzelemre. Egyre több leonbergi kerül belügyi állományba, újfundlandi mellett dolgozó vízimentõként.

Franciaország
A tenyésztõket az állam támogatja, és rendszeresen ellenõrzi a kutyák elhelyezését, életminõségét. Cluny-ben van évente a legnagyobb leonbergi kiállítás, 600 kutyában maximálják(!) a jelentkezõi létszámot.
Az okcitániait, mely a legnagyobb testû leonbergiekbõl lett visszatenyésztve (ma a szukáknál 80cm-tõl indul, míg a kanoknál gyakran 92-100 cm a marmagasság), az FCI nem ismeri el. A cél az eredeti, 150 évvel ezelõtti méret elérése volt.

Skandinávia
Teljesen más fejtípusú, más arcú kutyák.

Kan portré
Kan portré


Sok kutyában nagy a fehér mellfolt. Szeretik az erõsen vörös kutyákat tenyészpárként, mivel gyakori a túl világos alapszínû kutya. Nagy területen, szabadságban élnek, kellemes éghajlatban.

Svéd kan
Vörösesbarna svéd kan (foto Annika Ericsson)


Svédországban a könyökdiszplázia szûrése is elõírás. Klubkiállításon akár 200-250 kutya is látható.
Dániában arányos és rendkívül stabil természetû kutya a preferált, fejformában mind az északi, mind a közép-európai típus megtalálható. Több bíró szerint a P1 hiánya lehetne tolerált az M3 helyett, mivel az nem bír funkcionális szereppel mérete miatt.
Finnország területéhez mérten viszonylag kevés a leonbergi, viszont ideális a helyük. A kert fogalma más léptékkel mért, sok leónak saját tó áll rendelkezésre.

Finn uszoda
Finn "uszoda" (foto Mészáros-Nyitrai)

Nagy szõrû, erõs csontú, nem mindig nagy méretû kutyák.

Belgium, Hollandia
Mind a bírálatokban, mind a tenyésztésben kiemelt szerepe van a pigmentáció ellenõrzésének. A talppárnák, körmök, az orrtükör és a maszk színét és természetes voltát fokozottan ellenõrzik. Oka, hogy elõfordultak homogén májbarna orrtükrök. Szép, típusos az állomány jó szõrminõséggel, és nagyon magabiztos természettel.

Belga kan
Belga kan


Mitõl különleges a leonbergi?

Úgy tûnik, mintha az alapokat adó kutyafajtákból csak a legjobb tulajdonságokat sikerült volna rögzíteni. Rendkívüli kiegyensúlyozottságát, hegyi és vízimentõ képességeit, erõs csontozatát a bernáthegyitõl és újfundlanditól, ez utóbbiaktól az úszóhártyákat és a gyönyörõ szõrminõséget is, a pireneusi kutyák nyugodt magabiztosságát, a tibeti masztiff könnyedebb mozgását, ragyogó õrzõ-védõ temperamentumát - konokság nélkül.
Az eredetileg udvarok, nyájak õrzésére kitenyésztett hegyikutya jelleme mai világunkban egészen új lehetõségeket rejt.
Az FCI II. fajtacsoportjába, az õrzõ-védõ ebek kategóriájába tartozik. Azonban nem véletlen, hogy nem munkavizsga köteles fajta. Rendkívül stabil idegrendszere, a gyermekek iránti kiemelkedõ fogékonysága miatt életünkben betöltött szerepe is megváltozott.

Kolyok kisfiuval
Fotó: DogStar

Természetesen továbbra is bármilyen engedelmességi és munkavizsgára alkalmas, de fegyelmezett munkakutya más fajták között is akad. Azonban finom intelligenciája kihasználható különleges feladatok ellátására, mint a vakvezetés, hegyi, vízi és katasztrófamentés. Terápiakutyaként hazánkban is egyre többször bizonyít. Már a jelenléte is gyógyír; puha érintésével, kedvességével, türelmével szeretetet sugárzó - és gyönyörû - segítõtárs.

Barátság
Barátság (fotó Baráti Ágnes)
Terápia
Terápia (fotó Leidl Andrea)

Külföldön, pl. az Egyesült Államokban a kölykök nevelésénél évtizedes tapasztalattal építik fel a napi programokat. Így délelõtt úszás és néhány játékos engedelmességi gyakorlat után délutánonként már félévesen komoly feladatot kapnak. Tartósan kórházi kezelésre szoruló betegeket, mozgáskorlátozott embereket, fogyatékkal élõ gyermekeket látogatnak meg.
S hogy mire képes gazdijáért a leonbergi, mi sem bizonyítja jobban, minthogy Angliában még agility programokban is sikeresek, holott igazán nem erre lett "kitalálva" a fajta.
Természetesen Németországban is teljes mértékben próbálják kihasználni a fajta csodálatos tulajdonságait. Érthetõen büszkék a katasztrófáknál és hegyimentésben is jeleskedõ kutyáikra.


Tartás, gondozás, nevelés

Ez a kivételes kutya tartásban nem kíván különleges gondoskodást, viszont költséges élelmezése. Alapvetõen egészséges fajtáról van szó, azonban - mint a többi nagytestû kutya - hajlamos a gyomorcsavarodásra. Inkább kétszer kapjon naponta ételt, alkalmanként kevesebbet. Az étkezés utáni nyugalom biztosítása a megfelelõ idõpont kiválasztásával egyszerûen megoldható. Az étel mennyisége és minõsége már kölyökkortól nagyon fontos, rendkívül gyors fejlõdési üteme miatt.
A bébikor "habbundáját" követõ elsõ téli szõrzet hatalmas mackót varázsol. Az ezt követõ vedlés után sok gazda megrémülve attól, hogy "feleakkora" maradt a kutyusa, erõteljes súlynöveléssel próbálja a látványos tömeget elérni. A születetten arányos felépítésõ kutyáknál is maradandó elváltozást okoz a tartós túlsúly; kifelé forduló mancsok, süppedt, "nyerges" hát mellett a szívet is megterhelik. Mindezek az élettartam rövidüléséhez és az idõskori életminõség romlásához vezethetnek!
Az ízületek fejlõdésénél is a tartás a meghatározó (a fajta még most is alapvetõen mentes a diszpláziától). Két éves kor alatt még kiképzés során sem ajánlott a lépcsõzés, kúszás, és a bicikli mellett futtatást sem a leóknak találták ki. Az ízületeik füvön fejlõdnek szépen, a csiszolt felületek teljesen tönkretehetik.

Imádja a vizet.

Uszas
Német kutyák úsznak (fotó Anton Lutzenberger)


Még egy egyszerû ivásból is képes fürdést rendezni. Az ujjak közötti úszóhártya hasznát több tulajdonos bizonyítja; nemcsak szeret halászni, sokszor eredményes a halfogásban. Az úszás egyébként is a leginkább ajánlott sport, a növekedés során érzékeny ízületeket a nagy súly nem terheli annyira.

Visszahoztam
Visszahoztam (fotó Baráti Ágnes)

Az izomzat erõsödik, nagyon szépen feszesíti a hátvonalat, szélesíti a mellkast. Vízimentés és esõimádat ellenére természetesen a leonbergi is képes fülgyulladást "összeszedni". Ez pár nap alatt jól kezelhetõ, és ajánlatos ilyenkor a bûzmirigyet is ellenõriztetni az állatorvossal.

Szõrzete könnyen kezelhetõ, de rendszeres - hetente egyszeri fésülést - ápolást igényel. A test legnagyobb felületén öntisztuló, durva felületû, igazából a fülek mögött, és a zászlóknál hajlamos filcesedésre. Samponos lemosást csak extrém szennyezõdésnél (pl. olaj, túl sok alga) használjunk, vétek az esõ elleni vízlepergetõ réteget gyengíteni. A sár száradás után sûrû, vékony szálú kefével puha porként eltávolítható.
A mindennapi kurkászó simogatás gyakran kullancsvadászatot is jelent. Sajnos hazánkban már a kullancsok legalább fele fertõzött, ami így nem kellemetlenséget, hanem életveszélyt jelent kutyáinkra. A nagy bunda miatt csak a megelõzés nyújthat védelmet.
Gyakran külföldre, fõleg délebbre utazó kutyáinknál a szívférgesség megelõzésére is gondolni kell. Nehezen diagnosztizálható, ugyanakkor utazás elõtti kezeléssel egyszerûen kivédhetõ (bõrfelületre dörzsölt cseppekkel).

Érzelmi nevelés és szocializáció

A leonbergi akkor teljes, ha karaktere, "Wesen"-je is a fajtára jellemzõ.
Eleven, érdeklõdõ kutya.

Marhakkal
Ismerkedõ kölyök a ridegmarháknál (fotó Fonai Eszter)


Oltások után már kölyökkorban hozzá kell szoktatni minden típusú közlekedéshez, minél több ember és más kutya közelségéhez.

Séta
Elsõ séta (fotó Pia Hanssen)

Könnyen tanul, egész fiatalon elsajátítja a legfontosabb "vezényszavakat". Szívesen utazik. Igazából csak a gazdi ideje és kedve a korlátja tudásának. Bármit megtesz, amire a gazda örömmel és simogatással reagál. Nem egy-emberes kutya, a szûk családot nagy szeretettel veszi körül, nemcsak "megtûri". Rajong a gyermekekért.
Minden más élõlénnyel is kiemelkedõen kedves és jóindulatú, igyekszik jó kapcsolatot kialakítani.

Haverok
Haverok (fotó Baráti Ágnes)

Szereti a nagy családot, szívesen él falkában.

Pihenõ
Német pihenõk (fotó Anton Lutzenberger)


2-2½ éves korára fejlõdik ki teljesen, ekkor már nevelés nélkül is õrzi családját és saját territóriumát (kertet, lakást). Célszerû a kertben kennel kialakítása, vagy a kertrész leválasztása a bejárattól. Ez a hivatali személyekkel - számlás, postás, esetleges ügyfelek stb. - szemben nem teszi lehetõvé az azonnali "bizalmaskodást". A kutyában hamar tudatosul, hogy a tágabb családi körbe a gazdi beengedi, míg idegenekkel szemben nem árt némi tartózkodás. Nyíltszívû, mérhetetlenül nagylelkû, ez harcmodorában is tükrözõdik. Mint a legtöbb molosszoid fajta, kihasználva nagy tömegét ledönti ellenfelét, és leszorítva tartja. Ha nincs rákényszerítve, inkább kerüli a konfliktust; sok leonbergi élete végéig nem okoz vérzõ sérülést. Természetesen, ha a gazdi életét érzi veszélyben, vagy valóban végletekig hergelik, félelmetes ellenfél. Hatalmas termetéhez kifejlett korban meglepõ gyorsaság, robbanékonyság párosul. A kanok súlya meghaladhatja a 80 kg-ot, így a gazda feltétlen engedelmességre kell, hogy nevelje.

Kiképzés
Kiképzés (fotó Anton Lutzenberger)


Ennek módja azonban a határozottságon kívül csak a rengeteg szeretet! A durvaság, a láncon tartás, a magány egy életre elveszi önbizalmát, félénkké vagy agresszívvá teszi. A szeretet nélkül felnõtt, elbizonytalanodott leonbergi éppolyan veszélyessé válhat, mint más elvadult kutya.
Kellemes társ a sétánál is, 4-5 méternél távolabb nem szívesen megy a gazditól (fontosabb számára, mint egy megugró nyuszi), a lemaradó családtagokat látványosan bevárja.
Gondos anya, a hatalmas kanok pedig kedves esetlenséggel lépkednek a kicsik között. Türelemmel mutatják meg, hogy hol a határ, amit egy ifjú tûfogú gengszter még megengedhet magának.

Ebédidõ
Ebédidõ

Négynaposan
Négynaposan


A leonbergi általában 7-9 évig él, de megfelelõ tartás mellett jó tíz évig is bearanyozhatják napjainkat.


Hazai állomány

Az elsõ leonbergik 1915-1920 között lettek törzskönyvezve hazánkban. A magyar kynológia és a gazdik nagy örömére igazán kiemelkedõ eredményeket mondhatunk magunkénak.

FCI Világgyõzteseink (magyar tenyésztésû vagy tulajdonú leonbergik):

1986 Tulln: Kiserdei Gigi fiatal kan
1986 Tulln: Kiserdei Goldi fiatal szuka
1996 Budapest: Ördöghegyi-Sphinx Akila felnõtt kan
1996 Budapest: Érdkincse Leona felnõtt szuka
2000 Milano: Falk Vom Matthiasberg fiatal kan
2001 Porto: Abigél Vom Matthiasberg felnõtt szuka
2001 Porto: Gregor Vom Matthiasberg "Nero" fiatal kan
2001 Porto: Heléne Vom Matthiasberg fiatal szuka
2002 Amszterdam: Dragongardens Magische Melissa felnõtt szuka
2003 Dortmund: Huszár Von Sissy-Haus felnõtt kan
2006 Poznan: Lancelot Vom Matthiasberg felnõtt kan

FCI Európagyõzteseink (magyar tenyésztésû vagy tulajdonú leonbergik):

1993 Budapest: Benka V. Löwengarten felnõtt kan
1993 Budapest: Velencetavi-Oroszlán Archy fiatal kan
1993 Budapest: Velencetavi-Oroszlán Anzsi fiatal szuka
1999 Tulln: Banja Von Sissy-Haus fiatal szuka
2003 Bratislava: Laura Vom Matthiasberg felnõtt szuka
2005 Tulln: Dorinka Vom Matthiasberg veterán szuka
2005 Tulln: Juhászvári-Kedves Banja fiatal szuka
2006 Helsinki: Lancelot Vom Matthiasberg felnõtt kan

A leonbergi hazánkban egyre ismertebb és elismertebb a fajta. Sok baráti társaság alakult közös séták, az alomtestvérek "rokoni látogatásainak" és a kiállításoknak köszönhetõen. Emellett több teljesen idegen vérvonalú kutya került tudatos tenyésztési elképzelések miatt hozzánk, ami a jövõt illetõen is jó esélyt ad további egészséges, eredményes kutyák felnevelésére, a belterjesség kivédésére.
A fajtagondozó a MEOE Nagytestû Kutyafajták Szakosztálya.

Néhány dolog, amiben mindenképpen javulnia kell a hazai helyzetnek:
Itthon a kutyák 80-90 %-a kontrollálatlan. Ez viszont hosszú távon is gond a fajtára nézve. A csak egészségügyi és Wesen-tesztekkel ellenõrzött leók tenyészthetõsége már önmagában csökkenti az évenkénti állománygyarapodást. (Az utóbbi idõben MEOE származási lapot kapott leonbergik évenkénti száma mintegy duplája annak, mint Svájc és Ausztria állományának együttes szaporulata volt.)
A fajta különleges képességei közelítõen sincsenek kihasználva. Speciális kiképzések (hegyi-vízi és katasztrófamentés, vakvezetés, kábítószer-keresés stb.) szinte teljesen hiányoznak, munkavizsgával is kevesen rendelkeznek.
Mint sok más kutya, alkalmanként a leonbergi is olyan helyre kerül, mely nemcsak méltatlan csodálatos lényükhöz, de állatvédelmi törvénybe is ütközik "tartásuk". Az elhagyott leonbergik sorsa még megoldatlan, csak a szerencsén múlik, hogy azonosítják-e õket és sikerül-e új családra lelniük.

Olvasnivalók

Hannelie Schmitt-Gerhard Zerle: Leonberger (Parey Buchverlag Berlin 1996)
Alapmû minden kezdõ leonbergis számára. Szinte kézikönyvként használandó mindenkinek, aki felelõsséggel akarja tartani kutyáját, és a legfontosabb alapismereteket jól érthetõen, nagyon logikusan felépítve szeretné olvasni. Gerhard Zerle úr mai napig a DCLH és a Leonbergi Unio elnöke.

Schmitt-Zerle

Guido Perosino: The Leonberger (1998 - Guido Perosino, Bettona)
Az elsõ, olasz nyelvû kiadás felújított változata. Az olasz Leonbergi Klub alapítójának speciális összehasonlító tipológiai és genetikai elemzéseit is tartalmazza. Élvezetes csemege minden bíró számára is; a különbözõ testrészek, a fej arányait, a mozgás formáit és az eltérõ színeket (szõrzet, szem, stb.) rajzokon és fényképekkel is bemutatja. Tavaly év végén ugyanezen címmel új könyve jelent meg Dr. Perosinonak.

Perosino

Angela White: The Leonberger (1998 Kingdom Books England)
A fajta szigetországi jelenérõl sok újdonságot tudhatunk meg. Külön értéke, hogy a könyv több mint fele a tenyésztésrõl, a leonbergi szocializációjáról és nevelésérõl szól. A kulcsszavak használata, kutyánk tanítása lépésenként van leírva, képekkel bemutatva. Nagy segítség az egyszerõ otthoni együttéléshez, de ahhoz is, hogy hogyan képezzük ki vizsgaszintre leónkat.

White

Dominik Kieselbach: Mein gesunder Leonberger (2001, bede-Verlag)
Ahogy a címe is mutatja, az egészséges tartást helyezi középpontba praktikus tanácsokkal, gyönyörû képekkel.

Kieselbach

Annegret Bangert: Leonberger Heute (Kynos Verlag 2002)
A leonbergit mint családi kutyát kívánja közelebb hozni, hasznos ötletekkel a kölykök kiválasztásától a felnevelésig és kiképzéséig, az új alom születését is beleértve.

Bangert

Petra Junehall: Beschreibung über den Leonberger (Petra Junehall, Vallentuna, Schweden. August 2005)
Közérthetõ, alapos standardmagyarázat a tenyésztõ-bíró tollából. Olyan kommentárokkal, melyek a legfrissebb Leonberger Unio-s bírálati szempontokat is figyelembe veszi. Különlegessége még, hogy az illusztrációkat készítõ Rahel Schale több ilyen tökéletes szépségû kutyát tenyésztett már. Angol nyelvû változatban is elérhetõ.

Karl Mayer: Leonberger Chronik - 1846-1996 - (Karl Mayer, Ansbach, 1996)
Eredeti kiadványok gyûjteménye. Érdekes nyomon követni, milyen volt 100 éve a leonbergi a korabeli rajzok, ill. a századforduló utáni fényképek alapján.

Fentiek beszerzésére a legegyszerûbb módszer szeptember utolsó hétvégéjén ellátogatni Leonbergbe, ahol egyéb régi kiadványok is kaphatók természetesen rengeteg leó-logós dísz- és használati tárgy mellett. (Aki a beszerzés utáni könyvmolyolást otthonra hagyja, az egész napot a többszáz leonbergi csodálatával töltheti.)

 

Finom illatú, dús bunda, mélyen zengõ hang, intelligens tekintet és kedves mosoly, gyönyörû, méltóságot és erõt sugárzó tartás teszi páratlanná a leonbergit.
És az, hogy valóban élvezet velük együtt élni.

Nyitrai Monika

 

Back >>